399. Tysk skola, Femme sous un arbre

Objektsbeskrivning
TYSK SKOLA
1900-talets första hälft
Femme sous un arbre
Olja på duk, 90 x 60 cm

PROVENIENS
Inköpt i Menton, Frankrike, 1921 av Direktör Waldemar Nörgård Andersen, Stockholm, vidare i arv till nuvarande ägare.

Medföljande vykort;
Vendu à Mr Andersen de Stockholm
Hotel Beau Rivage, Menton
1 tableau moderne fr. 175.-
Femme sous un arbre
peint par Purman, Paris
30 Mars 1921