37. Taklampa, Swedish Grace, 1920-tal

Objektsbeskrivning
TAKLAMPA, Swedish Grace, 1920-tal, stomme av stål och tenn, behängd med slipade prismor, nedtill pinjekotte, sex ljusarmar för elektriskt ljus, höjd 93, diameter 45 cm

PROVENIENS
Enligt uppgift inköpt 1927-28 för festvåningen på Hotel Carlton, Kungsgatan 57 i Stockholm.