35. Ture Ryberg, skåp, 1930-tal

Objektsbeskrivning
TURE RYBERG, skåp, 1930-tal, J.E. Thuns Möbelsnickeri, Faringe, grönmålat med inredningen svartmålad, upptill glasdörrar med bakomliggande hyllor, nedtill skåp med låda samt hylla, etikettmärkt J.E. Thuns Möbelsnickeri, Faringe Till Herr arkitekt Ture Ryberg, Svartensgatan 20 Stockholm, höjd 223, 136,5 x 48 cm; slitage, mindre skador

PROVENIENS: Arkitekt Ture Ryberg, Stockholm