323. Liss Eriksson, Kvinnobyst

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LISS ERIKSSON
1919-2000
Kvinnobyst
Signerad och daterad Liss En, 1961, Unique, gjutarmärkt Cire Perdue Valsuani. Mörkpatinerad brons, höjd 37, monterad på stensockel, totalhöjd 47 cm.