321. P G Thelander, Vattenkanna från Gersau

Droit de suite

Objektsbeskrivning
P G THELANDER
född 1936
Vattenkanna från Gersau
Signerad P G Thelander. Blandteknik på duk, 105 x 90 cm.

PROVENIENS
Författaren Karl Haskel, Stockholm

I bildens fokus finner vi en rostig vattenkanna ståendes på en piedestal där en nätmelon bundits fast med hjälp av ett tunt rep. I bakgrunden ses en skiss av en naken man, vars höga arm och hand pekar mot en kvinna där endast konturerna anas. På mannens arm står skrivet GERSAU LUFTKURANSTALT, syftandes på den schweiziska staden Gersau som på 1800-talet var en populär kurort. Som så ofta låter Thelander skissen av människan stå i bakgrunden medan djuren och vardagsföremålen är placerade närmare betraktaren. Just förgrund och bakgrund, och motivens rumsliga relation till varandra är central, i Thelanders konst. Vad som vid första anblicken kan uppfattas som ett slumpmässigt collage är i själva verket mycket medvetet uttänkt och utplacerat. Thelanders humoristiska förhållningssätt och ordlek ses exempelvis i den regnbåge som går mellan en bit wellpapp och en regnbågslax, vilka håller ihop den övre delen av kompositionen. Vattnets livgivande egenskaper befästs i de mogna frukterna längre ner i bild, vilka på ett humoristiskt sätt knyter samman både komposition och objekt på ett för Thelander så publikfriande uppsluppet sätt.