314. Nils Nilson, På perrongen

Droit de suite

Objektsbeskrivning
NILS NILSON
1901-1949
På perrongen
Signerad NN. Olja på duk, 44 x 54 cm

På baksidan intygad av Tore Nilson.

UTSTÄLLD
Att se världen som färg, Mjellby Konstmuseum, 8 oktober 2016-29 januari 2017
Med kärlek till färgen - möt Göteborgskoloristerna, Konsthallen på Bohusläns museum, 1 april -27 augusti 2017