310. Gösta Sandels, Stockholm, Kungsholmen

Objektsbeskrivning
GÖSTA SANDELS
1887-1919
Stockholm, Kungsholmen
Olja på duk, 46 x 37,5 cm.
Utförd 1913

PROVENIENS
Konsul Jean O. Eriksson
Svensk Privatsamling

UTSTÄLLD
Gösta Sandels Minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1920, katalognr 6

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, avbildad sidan 103
Gertrud Serner; Gösta Sandels, Stockholm 1941, katalognr. 6
Jens Thiis m fl.; Gösta Sandels, En minnesbok, Göteborg 1953, s. 52, katalognr. 4