295. Gösta Adrian-Nilsson, Splitter

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Splitter
Signerad och daterad GAN -54. Gouache på papper fäst på pannå, 50 x 35 cm.

PROVENIENS
Galerie Pierre, Stockholm, inköpt på 1960-talet

UTSTÄLLD
GAN, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1958, katalognr 333