294. Hertha Hillfon, Sökaren - Mask

Droit de suite

Objektsbeskrivning
HERTHA HILLFON
1921-2013
Sökaren - Mask
Signerad och numrerad Hertha Hillfon 1/3, 1990-tal, gjutarmärkt G. Pettersson fud. Relief i mörkpatinerad brons, höjd 85 cm.

"Sökaren" utförd i keramik finns i skulpturparken Polstjärnan i Hällefors, Västmanland