287. John Sten, Java

Objektsbeskrivning
JOHN STEN
1879-1922
Java
Akvarell på papper, 35 x 26 cm.
Utförd ca 1920

PROVENIENS
Generalkonsul TH. Feyrell Batavia
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1924, katalognr 146

LITTERATUR
Tor Hedberg m fl; John Sten, Några minnesblad, Göteborg 1925, avbildad helsida s 60
Axel L Romdahl; John Sten, Svenska allmänna Konstföreningen, publ. LIX s. 143, 160;
"I en by på Java tillkom denna praktfulla bild av en grupp hyddor med violett-bruna valmade tak vid foten av slanka palmer etc. Avbildad helsida 153