267. Isaac Grünewald, Tulpanrabatten

Objektsbeskrivning
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Tulpanrabatten
Signerad Grünewald och daterad på baksidan 1938. Olja på pannå, 72 x 62 cm.

PROVENIENS
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Minnesutställning Isaac Grünewald, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 50, 1947-48, omnämnd sidan 17, katalognr 29