259. Stig Lindberg, "Snurran", vas/ljusstake,

Objektsbeskrivning
STIG LINDBERG, "Snurran", vas/ljusstake, Gustavsberg studio 1950-tal, fajans, fem sammansatta delar som kan användas som vaser och ljusstakar, handmålad dekor av ovaler, ränder och streck i gult, ljusgrönt, grönt och gråsvart mot vit fond, signerad Gustavsberg studio SWEDEN 26 V, höjd 12, längd 31 cm; en vas med obetydlig nagg

Ändringar
Tre av vaserna har spår av vit färg invändigt.