258. Gunnar Wennerberg, golvvas, Gustavsberg 1902

Objektsbeskrivning
GUNNAR WENNERBERG, golvvas, Gustavsberg 1902, Sgrafitto, dekor av stiliserade växter och rosetter i ljusgrönt mot rosavit fond, signerad G Wennerberg Gustafsberg 1902, inpressat Gustafsberg 02, höjd 56 cm; invändigt med krackelyr, utvändigt med ställvis smärre glasyrbortfall