256. Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-tal

Objektsbeskrivning
GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstrand 1950-tal, stengods, harpälsglasyr i bruna och svarta nyanser, signerad R SWEDEN GN AKT, höjd 44 cm; smärre repor