255. Lisa Larson, väggskulptur, Gustavsberg studio

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LISA LARSON, väggskulptur, Gustavsberg studio 1950-tal, unik, chamotterat stengods, i form av flygplan med fem figurer, skuren dekor, glaserad i blått, grågrönt och brunt, höjd 30, längd 63 cm; smärre glasyrnagg och krackelyr