248. Enn Roos, skulptur, Estland

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ENN ROOS, skulptur, stengods, Estland 1975, i form av björn och två björnungar, glasyr i grönt och brunt, signerad E. ROOS 1975 24 aug. Helsingis, höjd 40 cm

PROVENIENS: Inköpt i Helsingfors 1975 på en utställning med konstnärens verk.

HISTORIK: Enn Roos föddes i Ryssland 1908 och flyttade som barn till Estland. Han utbildade sig i Ants Laikmaas konstskola i Tallinn 1926-28 och studerade även för skulptören Jaan Koort 1927-28. Mellan 1935 och 1939 studerade han skulptur på Pallas konsthögskola i Tartu. 1942-44 var han verksam som skulptör i Moskva. Roos var 1947-83 lärare i keramik och skulptur på Estlands konstakademi i Tallinn. Under åren 1962-1977 var han verksam som professor och chef för konstakademins skulpturavdelning.