217. Sven Erik Skawonius, vas, Kosta 1940-tal

Objektsbeskrivning
SVEN ERIK SKAWONIUS, vas, Kosta 1940-tal, överfång i vitt med dekor av blad mot slipad fond av klarglas, signerad Kosta Skawonius 182, höjd 18 cm

HISTORIK: Skawonius var anställd som medarbetare vid Kosta glasbruk 1933-1935 och periodvis under åren 1944-1950. Auktionens vas är formgiven omkring 1944.

LITTERATUR: Swedish Modern, Hedvig Hedqvist, Christian Björk m fl, Orosdi-Back, Stockholm 2018, modellen avbildad sidan 564