210. Sven Palmqvist, skål, Orrefors 1966, Ravenna

Objektsbeskrivning
SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1966, Ravenna, dekor av kvadrater i blått mot gultonad fond med röda stänk , signerad ORREFORS Ravenna Nr 2968 Sven Palmqvist, höjd 10,5, längd 26, bredd 18,5 cm; obetydliga repor

HISTORIK: I Orrefors arkiv finns följande notering om denna skål: "29 juni 1966, skål, oval, blå med guldröda linjer och fyrkanter, höjd 110, 185x260 mm, kund Trelvar, Melbourne (överstruket), pris 225 kr".