202. Edvin Öhrström. arielvas, Orrefors 1939

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1939, Ariel, dekor i rödbrunt av flickansikte samt docka och nallebjörn med boll mot ljusblå fond, signerad ORREFORS SWEDEN ARIEL No 179 E Öhrström, höjd 20 cm; mindre repor

PROVENIENS
Åke Stavenow (1898-1971), känd svensk konsthistoriker, intendent på Nationalmuseum 1928-1934 och för samlingarna på Skokloster 1934-35, VD för Svenska Slöjdföreningen 1935-1946. Stavenow var även kommissarie för Stockholmsutställningen 1930.

HISTORIK
Vasen var sannolikt en personlig gåva från Orrefors till Stavenow. Dekoren är med största sannolikhet unik och har aldrig tidigare förekommit på Arielglas som har varit till salu under de senaste 35 åren.