18. Alvar Aalto, vilstol, Finland

Objektsbeskrivning
ALVAR AALTO, vilstol, Finland, 1930-tal, vitmålad metall samt trä, höjd 120, längd 180, bredd 56 cm; slitage

PROVENIENS: Paimio Sanatoriet, Finland