179. Erik Fleming vattenkanna silver

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ERIK FLEMING, vattenkanna/drinkkanna, sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm 1934, signerad EF, oktogonal, lockknopp och hänkel av ebenholts, höjd 20 cm, vikt 705 g; i botten inskription: "Till Ludvig Stavenow 12/10 1934 från hans barn", lockknoppens ebenholts med liten skada

PROVENIENS
Ludvig Stavenow
Åke Stavenow