166. Judith Johansson, rölakanmatta

Droit de suite

Objektsbeskrivning
JUDITH JOHANSSON, matta, rölakan, geometrisk dekor i grönt, blått, rosa och grått, signerad JJ, vävarsignatur B, 355 x 247 cm; smärre slitage

HISTORIK
Judith Johansson (1916-1993) startade 1938 Vävateljén i Knäred i södra Halland tillsammans med maken John. Hon kom att formge mellan 400-500 mönster för profan och sakral miljö. 1986 tog yngsta dottern Britt-Marie J Glyssbo över ateljén under namnet JJ Vävateljén.