162. Märta Måås-Fjetterström, "Blå heden", matta

Objektsbeskrivning
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Blå heden ", matta, formgiven 1931, rölakan, signerad AB MMF, 250 x 168 cm; fransarna med skador, ställvis slitage

LITTERATUR: Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.