156. Johanna Brunssons vävskola, matta, 1931

Objektsbeskrivning
JOHANNA BRUNSSONS VÄVSKOLA, matta, Stockholm 1931, rölakan, stiliserad dekor i brunt, grått och orange mot grön botten, signerad JBV 1931, 310 x 203 cm; fransar saknas, visst slitage, ställvis något hårdare

HISTORIK: Johanna Brunsson (1846-1920) anses vara en av förgrundsgestalterna inom svensk vävkonst. Johanna Brunsson grundade 1873 en egen vävskola, Brunssons vävskola, i dalsländska Tångelanda, där hon var föreståndare. 1889 grundade hon Johanna Brunssons praktiska konstvävskola i Stockholm och förestod den till sin död. Skolan var belägen på Birger Jarlsgatan 27 i Stockholm och drevs vidare av hennes systerdotter till hennes död 1957. Lokalen hade tre vävsalar, varpningsrum, utställningsrum, garnförrådsrum och försäljningsrum. Lokalen innefattade även hennes privata våning samt de fasta väverskornas rum. Vävkurserna, som gav lärarinnekompetens, var två om året och omfattade även teoretisk undervisning och mönsteranalys. Från och med 1912 utexaminerades årligen ett drygt 20-tal lärarinnor från skolan. Brunsson förestod också en försäljningslokal vid Klarabergsgatan 21 i Stockholm, där hon sålde garner, vävredskap och färdiga vävnader som hade tillverkats av de vävare som var fast anställda på skolan.