155. Barbro Nilsson, "Kringelikroka", matta, MMF

Objektsbeskrivning
BARBRO NILSSON, "Kringelikroka" (Finspong, röd), matta, Märta Måås Fjetterström, formgiven 1954, gobelängteknik, signerad AB MMF BN, 240 x 176 cm; smärre slitage