144. Charlotte Perriand, stol, Frankrike 1960-tal

Objektsbeskrivning
CHARLOTTE PERRIAND, stol, Frankrike 1960-tal, ek och sjögräs, höjd 75, sitthöjd 43 cm; benen med fläckar nedtill

HISTORIK: Modellen ritades till de första sportstugorna som uppfördes i Meribel les Allues i Frankrike under slutet av 1950-talet.