129. Skrivbord och skrivbordsstol, jakaranda 1960-tal

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD OCH KARMSTOL, jakaranda, 1960-tal, bordet med ben av svartlackerat stål och skiva med laminatfanér i jakarandaimitation, låda i sargen, karmstolen av jakaranda, stoppad sits och rygg klädda med svart läder, skrivbordets höjd 74, 188 x 76 cm, karmstolens höjd 100, sitthöjd 47 cm; smärre slitage

Ändringar
Skrivbordets skiva med laminatfanér i jakarandaimitation