122. Nanna Ditzel, "Modell 83", fåtöljer, 1 par

Objektsbeskrivning
NANNA DITZEL, "Modell 83", fåtöljer, 1 par, SW Möbler Vejen, Danmark, 1960-tal, stomme av ek, klädda med grå respektive brun klädsel, brickmärkta SW FURNITURE VEJEN DENMARK, höjd 68, sitthöjd 37 cm; torkad stoppning, tyget delvis med slitage