103. Niels Möller, sideboard, Danmark 1960-tal

Objektsbeskrivning
NIELS MÖLLER, sideboard, JL Møllers Møbelfabrik, Danmark 1960-tal, jakaranda, två skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, CITES-intyg medföljer, höjd 80, längd 210 x 48 cm; delvis något blekt, två ursågade mindre hål i bakstycket

PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägare i möbelaffär (troligen HC Carlsson på Kungsgatan) i Stockholm 1964. ACITES certificate accompanies the lot.