94. Paavo Tynell, ljuskrona, Taito

Objektsbeskrivning
PAAVO TYNELL, ljuskrona, Taito Oy, Finland 1950-tal, formgiven 1952, mässing och vitlackerad metall, 12 ljusarmar med manschetter och ljushållare i mässing, hissanordning med motvikt, kronans höjd 73 cm, diameter 100 cm; visst slitage och färgbortfall