50. Elis Bergh, bordslampa, Herman Bergman

Objektsbeskrivning
ELIS BERGH, bordslampa, Herman Bergman, Stockholm 1920-tal, patinerad brons, skärm i tyg, signerad Herman Bergman Fud, höjd 60 cm; omklädd skärm

LITTERATUR
Avbildad, Svenska slöjdföreningens tidskrift, Årgång 1921.