48. Erik Chambert, bord, 1930-tal

Objektsbeskrivning
ERIK CHAMBERT, bord, Chamberts möbelfabrik, Norrköping 1930-tal, fanerade i amboina, alm och rotfanér, utfällbara skivor, mitten med rund tennskiva, höjd 66, 74 x 74, med utfällda skivor längd 148 cm

LITTERATUR:
Boet, Månadsskrift för Hemkultur, Hantverk och Konstindustri, årgång 1931, s. 150-162 samt Boet 1933, s. 111-120