46. Oscar Nilsson, fåtölj, Bodafors

Objektsbeskrivning
OSCAR NILSSON, fåtölj, Bodafors, omkring 1935, stomme fanerad i valnöt, ben i mahogny, fast stoppad klädsel i grå sammet, märkt, höjd 72 cm; omklädd

HISTORIK
Oscar Nilsson formgav under 1920- och 30-talet möbler för bland andra Stockholms Hantverksförening, Möbelfabrikerna i Bodafors samt Nordiska Kompaniet. Vi har lärt känna hans exklusiva estetik genom sparsmakad elegans och skulpturala reliefdetaljer, utförda i en mycket hög snickarmästarkvalitet.