44. Märta Måås-Fjetterström, "Bruna heden", matta

Objektsbeskrivning
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Bruna heden", matta, formgiven 1931, rölakan, signerad AB MMF, 300 x 255 cm; fransarna med mindre slitage, mindre skada i ett hörn