377. Tomasz Tatarczyk, Road - triptyk

Droit de suite

Objektsbeskrivning
TOMASZ TATARCZYK
Polen, 1947-2010
Road - triptyk
Signerad och daterad på baksidan Tomasz Tatarczyk 1991. Triptyk, olja på duk, vardera 170 x 120 cm, tillsammans 170 x 360 cm.

Tomasz Tatarczyk delade sitt liv mellan Warszawa och sitt hus i lantliga omgivningar kring Kazimierz. Med stora dukar, målade i olika nyanser, nästan monokroma, där fläckar av svart gränsar och kontrasterar med fält av vitt, ville han fånga in verkligheten. I ett tidlöst syntetiskt uttryck skapade han reflektioner kring en grusväg täckt med snö, en trädbevuxen kulle eller en krusning på vattnet.

Tatarczyk räknas som en av de mest betydande samtida konstnärerna i Polen och han debuterade 1984 på det legendariska Galeria Foksal i Warszawa. Galleriet grundades 1966 av en grupp polska kritiker och konstnärer såsom Wieslaw Borowski, Anka Ptaszkowska, Tadeusz Kantor och Edward Krasinski och de etablerade galleriet som en frizon där konsten fick verka i tidlöshet, utan referenser till en historisk kontext och utan påverkan från det utanförliggande samhällets regler. Foksal visade modig och kritisk avant-gardekonst genom hela den kommunistiska eran med undantag för en kortare period av statlig nedsläckning under vilket galleriet var "stängt för renovering".