37. Axel Einar Hjorth, "Record", matbord, NK 1933

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Record", matbord, Nordiska Kompaniet 1933, rektangulär skiva med fyra kvadratiska ben, fanerat med macassar och björk, brickmärkt NK R 36936-C 6 7 33, höjd 75, 140 x 80 cm; renoverat

HISTORIK
Ritningen till detta matbord är daterad 11 november 1932.