361. Kjartan Slettemark, Poodle Painting

Droit de suite

Objektsbeskrivning
KJARTAN SLETTEMARK
1932-2008
Poodle Painting
Signerad och daterad på baksidan Kjartan Slettemark 2002.
Akryl på duk, 220x140 cm.

UTSTÄLLD:
Haugar Vestfold Kunstmuseum, Norge, katalognr 30
Trondheims Kunstförening 2004, Trondheim, Norge
Sogn og Fjordane Kunstmuseum 2004, Förde, Norge
Arendal Kunstmuseum 2006, Arendal, Norge
Nausdal Kommune 2007, Nausdal, Norge
Jamtli Museum, Östersund, 2011

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Med tiden gick han från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans konst en försonande hållning.

Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon. Den bilden har Slettemark arbetat om i många versioner med olika texter i en aldrig sinande ström konstverk
Han tog tidigt tag i nya tekniker, framför allt snabba medier som polaroidkameran och video. Han såg sig som en "videovoodoo-doktor" vilken skulle hjälpa människor att få se sig själva i realtid: en erfarenhet de flesta inte hade gjort vid den tiden. Kjartan var gatukonstnär, queer och digital långt före sin tid. Ingen har levt sin konst, häcklat sin samtid och snattat för att överleva, som Kjartan.