36. Axel Einar Hjorth, stolar 4 st, NK 1934

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Typenko", stolar 4 st., Nordiska Kompaniet 1934, bonad björk, rygg med tvärslå och pinnar, lösa sitsar klädda med svart läder, brickmärkta NK R 36108-C 17 12 34, höjd 87 cm; omklädda, smärre slitage

HISTORIK
Ritningen till stolen daterad 4 november 1931.