338. Lotta Antonsson, Take it as a man #5

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LOTTA ANTONSSON
född 1963
Take it as a man #5
Signerad på baksidan Lotta Antonsson. Unikt gelatinsilverfotografi, 100 x 100 cm.
Utförd 1990
PROVENIENS:
Galleri Axel Mörner, Stockholm
UTSTÄLLD:
Galleri Index, Fotograficentrum, Stockholm 1992
Störning, Riksutställningar, 1993
Fördomar, Helsingfors 1993
Fördomar, Tallin 1993
The Beauty and the Beast, vandringsutställning 1993: Norrtälje, Uddevalla, Västerås, Gävle
LITTERATUR:
Eva Lotta Holm: Lotta Antonsson, Moderna Museets Vänners Bulletin 1993
Sven-Olof Wallenstein: Lotta Antonsson, Médiations, La Base, katalog 1994
Sven-Olof Wallenstein: Ingen lek utan allvar, Index, nummer 3-4, 1994