330. Albert Watson, Alfred Hitchcock, Los Angeles

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ALBERT WATSON
Storbritannien, född 1942
Alfred Hitchcock, Los Angeles, 1973
Signerad och daterad på baksidan Albert Watson 1973. Gelatinsilverfotografi, bildyta 35 x 28 cm.

Unika bilder som format vår syn på mode, kommersialism, kändisar, foto och musik under fyra decennier. Albert Watson har fotograferat allt från glamourösa porträtt av Naomi Campbell, Mick Jagger och Jack Nicholson till dokumentära omvärldsskildringar i böcker om Marocko och Las Vegas. Från färg till svartvitt. Från dödsdömda fångar i Louisiana till annonskampanjer för Chanel och Levi's. Inkonsekvensen är konsekvensen i Albert Watsons livsverk. Både i val av projekt som fotoobjekt. Den skotske fotografen har i dag mer än 200 Vogueomslag och 650 reklamkampanjer bakom sig. Han slog igenom 1973 med ett svartvitt porträtt av regissören Alfred Hitchcock som håller i en nackad gås, fotograferad för en julutgåva av modetidningen Harper's Bazaar. Bilden symboliserar med skärpa fotografens porträttfilosofi "the bigger the personality, the simpler the photo".
Utdrag ur utställningstexten från Fotografiska 2011