325. Anders Widoff, Ur Opera Nr 7

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ANDERS WIDOFF
född 1953
Ur Opera Nr 7
Signerad Widoff samt på baksidan signerad och daterad Anders Widoff 1985-87. Olja på duk, 200 x 64 cm.

PROVENIENS:
Galerie Leger, Malmö

UTSTÄLLD:
Galleri 16 (Lars Bohman), Stockholm 1986
Galleri Heer, Oslo 1987
Galleri Svenska Bilder, Stockholm 1987
Galerie Leger, Malmö 1988

LITTERATUR:
Anders Widoff, (att) bära sig, utställningskatalog Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2005, installation från Galerie Leger, Malmö 1988, uppslag sidorna 22-23

Anders Widoff rör sig obehindrat mellan olika uttryckssätt och tekniker som fotografi, måleri, teckning, objekt, skulptur eller installation - så fort något blir för invant och förutsägbart söker han sig nya vägar. I slutet av 1980-talet utförde han en serie tekniskt fulländade fotorealistiska målningar som utgick från svartvita fotografier av skulpturer i italienska parker. I verken med starkt romantiska och nostalgiska undertoner gjorde han upp med seendet och våra förutfattade meningar om konst.
Under några år på 1980-talet arbetade Anders Widoff med en svit målningar, Opera, som alla har samma mått, 240 x 64 cm. Samma motiv kan ibland återkomma i olika skepnader, trädgårdarna avbildas delvis slumpmässigt och får ett nästan drömskt utseende.