286. Karel Appel, Figurkomposition

Droit de suite

Objektsbeskrivning
KAREL APPEL
Holland 1921-2006
Figurkomposition
Signerad Appel. Gouache, olja och krita på papper, 33 x 29 cm.
På baksidan märkt A21
Utförd på 1970-talet
Äktheten bekräftad av Jan Nieuwenhuizen Segaar.

PROVENIENS
Konstnären Piet Mogets samling