276. Lennart Jirlow, Restauranginteriör med kock

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LENNART JIRLOW
född 1936
Restauranginteriör med kock
Signerad L Jirlow. Olja på duk, 81 x 100 cm

Ingen har som Lennart Jirlow lyckats förmedla bilden av den ultimata krogupplevelsen i Paris till oss svenskar. Där familjerna, vännerna, kärleksparen och den ensamme livsnjutaren samlas runt borden med de rutiga dukarna. Där kocken skymtar förbi i bakgrunden, där affischerna för Bocuse d'Or pryder väggarna och den varmt välkomnande och inbjudande atmosfären gör att vi vill stanna för evigt.

Och det var ju faktiskt just så som det skulle bli för Lennart Jirlow. Till Frankrike kom han i unga år och kvar har han blivit. Visst klappar hjärtat fortfarande varmt för hemlandet men det är i Frankrike han sedan länge tillbringat den övervägande delen av sin tid. Det är också här - i det vardagliga livets skönhet - som han finner sina så väl uppskattade motiv. Som en av våra mest älskade och omtyckta konstnärer har han genom sina karaktärer, trädgårdar, restauranger och sorglösa kompositioner fängslat sin publik i decennier.

Kärleken till det franska köket - till maten och kulturen - har alltid varit och kommer alltid att vara en av Lennart Jirlows konstnärskaps starkaste stöttepelare. Han bjuder generöst på sina egna upplevelser, på det liv som utspelar sig just runtomkring honom. Skulle vi en dag bestämma oss för att resa till den franska huvudstaden och vid lunchtid vandra in på Brasserie Le Stella på Avenue Victor Hugo är det inte helt otroligt att vi vid ett av borden skulle råka konstnären själv. Och ja - det är inte utan att vi måste erkänna - visst skulle vi väl gärna vara som i Povel Ramels visa: "Som en gubbe på en tavla av Lennart Jirlow".