266. Fernandez Arman, Violon brisé

Droit de suite

Objektsbeskrivning
FERNANDEZ ARMAN
Frankrike 1928-2005
Violon brisé
Signerad Arman. Brända fioldelar i UV behandlat polyerter och plexiglas, 45 x 26 x 13 cm. Uförd omkring 1973. Unik och original exempel.
Signed. Executed ca 1973. Violin in plexi.

This work is recorded in the Arman Studio Archives, New York under number: APA#8208.73.109

PROVENIENS
Galerie Jean-Marie Cupillard, Saint Tropez, 1983. Utställning Arman-César