252. Isaac Grünewald, Vila i gröngräset

Objektsbeskrivning
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Vila i gröngräset
Signerad Grünewald. Pastellkrita på papper, 45,5 x 61 cm.
Enligt uppgift är modellerna Sigrid Hjertén och sonen Ivàn

PROVENIENS
AGA:s konstsamling
Bukowski Auktioner, Moderna + Contemporary & Design, våren 2001, katalognr 140