249. Staffan Hallström, I skogen II

Droit de suite

Objektsbeskrivning
STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
I skogen II / Den sjungande ekorren
Signerad SH. Olja på duk, 85 x 136,5 cm.
Utförd 1974

UTSTÄLLD
Konstnärshuset, Stockholm 1974
Minnesutställning, Borås Konstmuseum 1978

LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK 1980, jämför plansch sidan 133:
"Ur Pusjkinsagan om Tsar Saltan hämtade Hallström åtskilliga av sina motiv: Det kom köpmän seglande som berättade hur en ädel ung prins regerade på en avlägsen ö och där fanns en sjungande ekorre i trädgården som åt nötter av guld ... Men en annan gång ryktades att hos den unge fursten fanns trettio fullt rustade krigare som dagligen lämnade sin boning för att tjäna sin herre ... Hallström målade den sjungande ekorren, häftigt expressivt, och framför allt de trettio krigarna i en dekorativ anda som anslöt ganska nära till Bibelns illustrationer."