242. Åke Göransson, Gatan i skymningsdunkel

Objektsbeskrivning
ÅKE GÖRANSSON
1902-1942
Gatan i skymningsdunkel
Stämpelsignerad. Olja på duk fäst på pannå, 37 x 52 cm.
Enligt uppgift utförd 1932/1933

Jämför målning GKM 1573 på Göteborgs Konstmuseum utförd ca 1930-1932.

PROVENIENS
Hjalmar Gabrielsson, Göteborg

UTSTÄLLD
Paletten, Göteborg 1933
Konst i Hemmiljö, Stockholm, 1941, katalognr 140
Göteborgs Konsthall, 1942, katalognr 153
Hjalmar Gabrielssons samling, Göteborgs konstmuseum, 1949, katalognr 86
Millesgården, Stockohlm 1992, katalognr 21
Åke Göransson, Göteborgs Konstmuseum, 2 november 2002 - 26 januari 2003
Åke Göransson - Färgformens mästare, Prins Eugens Waldemarsudde, 8 februari - 16 mars 2003

LITTERATUR
Arne Stubelius: Åke Göransson, 1952, omnämnd sidan 84
Björn Axlund; Färgformen - Åke Göranssons Liv och Konst, Raster 2002, avbildad sidan 117, omnämnd i Catalogue Raisonné som nr 157