231. Evert Lundquist, Röd modell

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Röd modell
På baksidan signerad och daterad Evert Lundquist 1955. Olja på duk, 95,5 x 67 cm, monterad i egenhändigt utförd ram.

PROVENIENS
Inköpt på 1960-talet
därefter vidare i arv till nuvarande ägare

Ägaren besökte konstnären i hans ateljé i Drottningholm för att få målningen signerad. Evert Lundquist tyckte detta var märkligt och sade "Äsch, det ser väl alla att jag har gjort denna målning".