215. Albin Amelin, Fjäll Svolvaer

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ALBIN AMELIN
1902-1975
Fjäll Svolvaer
Signerad Amelin och på baksidan daterad 1937. Olja på duk, 100 x 81,5 cm.

Vårvintern 1936 besökte Albin Amelin Svolvaer och året därpå även Narvik. Målningarna därifrån ställdes 1937 ut på Färg och Form i Stockholm. Katalogförteckningen är imponerande, man förstår att han arbetat för fullt. Detta storstilade och dramatiska landskap tycks ha fascinerat Amelin, uppenbarligen var det en natur som tilltalade honom särskilt väl. I dessa landskapsmålningar kommer man osökt att tänka på van Goghs måleri som Amelin beundrade mycket, såväl kraften som form och ljus. Här uppe i norr upplevde målaren växlingen mellan ett mer eteriskt ljus och ett ljus som framhävde de feta färgernas ogenomtränglighet. Han skriver: "Himlen har klarnat. Fylld av draperier i alla färger. Nordlyset! Sänder isgröna spjut ned till hamnens myriader av lanternor. Det är oförlikneligt grannt häruppe i Norden. Men fan så svårt att komma åt. Mera sken, ljus än materia."