212. Hilding Linnqvist, Stadsbild från Gröndal

Droit de suite

Objektsbeskrivning
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Stadsbild från Gröndal
Monogramsignerad HL. Olja på duk, 72 x 175 cm.

PROVENIENS
Direktör Bertil Norén
Konstnärinnan Greta Knutson-Tzara

UTSTÄLLD
Hilding Linnqvist, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1957, katalognummer 322

"Staden blir aldrig färdig, fullbordad.
Den förvandlas oavbrutet, förnyas och förändras.
Samtidigt är den evig, på något sätt finns allt
det förgångna kvar, lagrat."
(Ur Stad i världen av Per Anders Fogelström)